FAQ PROGRAMISTYCZNE

Często zadawane pytania

Czy trzeba przechowywać obraz QR kodu w bazie danych?

Nie ma takiej potrzeby. Jeśli kiedykolwiek będzie potrzebne wygenerowanie identycznego QR Kodu wystarczy przechować sam tekst (napis) zawarty w QR Kodzie czyli do 160 znaków.

Czy kilkukrotne wygenerowanie QR kodu nic nie popsuje?

QR Kod można generować dowolną liczbę razy. Za każdym razem przyznawany jest inny identyfikator faktury oraz inne hasło szyfrujące. Faktura o ile nie została wysłana na serwer nie funkcjonuje w systemie i nie może zostać odebrana.

Czy generując QR kod kilka razy do tej samej faktury zawsze otrzymam taki sam?

Nie. Przy każdym generowaniu QR Kodu zmienia się identyfikator faktury oraz hasło szyfrujące. Aby wystawić duplikat faktury z identycznym QR Kodem jak na oryginale należy przechowywać oryginalny napis zawarty w QR Kodzie. Jednak duplikat faktury to nie to samo co jej oryginał tak więc może on posiadać inny QR Kod. W takim razie po wystawieniu duplikatu faktury należy także ten duplikat wysłać na serwer.

Czy po ponownym wysłaniu faktury na serwer zostanie ona nadpisana?

Faktura jest identyfikowana w systemie przez jej identyfikator (losowy) oraz skrót MD5 napisu zawartego w QR Kodzie. Aby faktura mogła zostać nadpisana obie te wartości muszą być identyczne. W przeciwnym razie faktura zostanie rozpoznana jako inna i zapisana w systemie oddzialnie od pierwotnej postaci. W praktyce oznacza to, że zmiana jakiegokolwiek znaku w napisie zawartym w QR Kodzie oznacza, że jest to nowa faktura (może to być zmiana nazwy wystawiającego, numeru faktury lub kwoty.

Czy coś się stanie jeśli na serwer zostanie wysłana faktura, która nie weszła do obrotu gospodarczego (np. została zniszczona lub anulowana)?

Nic się nie stanie. Serwer ją przechowa, ale nikt nigdy nie pobierze, gdyż nie będzie skanował QR Kodu na niej zawartego.

Czy da się usunąć wysłaną fakturę?

Przewidujemy taką możliwość, ale na razie nie została ona jeszcze zaimplementowana.

Co to jest pole InvoiceID zawarte w QR Kodzie?

To pole zawiera 20 losowych cyfr, które identyfikują fakturę. W praktyce jest mało prawdopodobne aby ten numer się powtórzył, choć jest to teoretycznie możliwe.

Co to jest pole JSON (Facebook: link) w komponencie InvoiceUploader i jak je uzupełnić?

Jest to pole, w które wpisujemy odnośnik do fanpage na Facebooku. W aplikacji mobilnej każdy użytkownik skanując fakturę może polubić tego, kto taką fakturę dla niego przygotował.

Czy będę miał dostęp do już wysłanych faktur?

W panelu przeznaczonym dla Producenta Oprogramowania można sprawdzić ile faktur i który identyfikator wystawił. Jednak aby pobrać pliki do tych faktur trzeba dysponować QR Kodami do każdej z tych faktur. Bez tych QR Kodów pobranie plików PDF i JPK-FA jest niemożliwe.

Przez ile lat pliki faktur będą przechowywane na serwerach PrzyjaznejFaktury?

Zakładamy przechowywanie faktur co najmniej rok od ich wystawienia. W praktyce rzadko zdarza się pobieranie faktur później niż po roku. Jednak z powodu taniejących nośników może się okazać, że faktury będziemy przechowywać przez cały okres ich ważności fiskalnej (w praktyce 6 lat).

Jakie są opłaty za używanie PrzyjaznejFaktury?

Wdrożenie u producenta oprogramowania kosztuje 1 zł + VAT. Opłata za każdy tysiąc wystawionych przyjaznych faktur to także 1 zł. Opłata za każde 10 zeskanowanych i pobranych faktur wynosi 1 zł. Użycie funkcji “Czynny Podatnik VAT” jest bezpłatne pod warunkiem domyślnego włączenia przyjaznego fakturowania w swoim oprogramowaniu.

Co to jest Panel Producenta Oprogramowania i jakie wyświetla informacje?

Panel Producenta Oprogramowania (PO) to dedykowany serwis, w którym Producent może sprawdzić wszystkie założone w sowim programie/systemie konta użytkowników wraz z oznaczeniami dodatkowymi (np. numerem licencji, identyfikatorem z CRM). Pokazywane są informacje o liczbie wystawionych i zeskanowanych (zaksięgowanych lub zaimportowanych) przez użytkownika faktur. Przewidujemy dalszą rozbudowę Panelu PO o programistyczne API. Dostęp do panelu jest po zalogowaniu identyfikatorem i hasłem producenta.